Mongolové se zlobí.

2. 07. 2008 16:05:00
Když jsme zvažovali pobyt v Mongolsku, jedním z hlavních důvodů pro byla skutečnost, že je to bezpečná země. Žádné války, žádné divoké převraty, žádné násilnosti. A ejhle. Než se rok s rokem sešel, hoří tu budovy a auta a v nemocnicích leží stovky raněných. Ještě nikdy jsem nežila v zemi, kde prezident vyhlásil výjimečný stav. Holt všechno je někdy poprvé....
 David Hrdoušek - Den poté

V neděli se konaly volby do Velkého státního churalu. Volební komise sice zatím zveřejnila pouze předběžné výsledky, vítěz už se ale přihlásil. Mongolská lidová revoluční strana (neboli komunisté) údajně získala v parlamentu 44 z celkových 76 křesel. Vzhledem k tomu, že to zdaleka nebylo poprvé (komunisté s přehledem zvítězili v prvních demokratických volbách v roce 1992 i v těch třetích v roce 2000. Pouze v roce 1996 je demokraté převálcovali a ve volbách v roce 2004 byly výsledky tak vyrovnané, že se tito protivníci dokonce museli spojit ve společné vládě), očividně nikdo neočekával, co bude následovat.

Demokraté se se zatím nepotvrzenou porážkou nesmířili a byť předběžné výsledky odmítli uznat. Požadují nové volby, neb ty právě ukončené prý provázely podvody a předcházela jim nefér předvolební kampaň. Někteří domorodci tvrdí, že komunisté si zvláště ve venkovských aimacích kupovali hlasy za rýži a mouku. Příznivci demokratů se včera shromáždili vedle hlavního ulánbátarského náměstí před sídlem komunistů a zpočátku to vypadalo jen na mávání vlajkami, lahvemi od vodky nad hlavou a skandování. Když mi manžel volal v půl druhé z práce: "Zapni televizi, honem a řekni mi, co se děje!", vypadalo to ještě na celkem pokojnou demonstraci.

Kolem sedmé večerní jsem dostala sms od kamarádky: "Táhne se nám sem oknem nějaký smrad". Rádoby humorně jsem odpověděla: "Asi protestně pálejí kravské koblihy..." Pak jsem si pustila televizi a zírala s otevřenou pusou. Demonstranti, dá-li se tak nazvat dav rozvášněných převážně mladých mužů posilněných alkoholem, metal kameny na policisty snažící se bránit sídlo komunistů. Plastikové štíty měla jen první řada mužů v uniformách, ti ostatní se jim dost neúspěšně snažili schovat za zády a tlačit dav pryč od budovy. Když se muži pořádku museli stáhnout do obléhané budovy a skrz střepy v původně vchodových dveřích stříkali na demonstranty vodu, bylo mi jich až líto. Tohle prostě nemohli vyhrát.

O několik hodin později už byla budova v plamenech. Z rozbitých zčernalých oken vyskakovali mladíci s lahvemi whisky z vyrabovaného duty free shopu. Už ani velmi vzdáleně se to nepodobalo klidné demonstraci. Po prostranství pobíhali chaoticky lidé i policisté. Reportáží z ulic se prolínaly záběry z nemocnic. Řezné rány, spáleniny, zlámané končetiny, gumový projektil v oku, obvazy, krev. Násilnosti pokračovaly téměř celou noc. Bydlíme nepříliš daleko, takže jsem usínali s kulisou vzdáleného křiku, výstřelů, řinčení skla, houkání sanitek a požárních vozů a puchu požáru.

Před půlnocí vyhlásil prezident v hlavním městě čtyřdenní výjimečný stav. První v historii Mongolska. Platí zákaz prodeje alkoholu, shromažďování a vycházení po desáté hodině večerní. Před vypáleným a vyrabovaným komunistickým sídlem stojí obrněný transportér, policisté hlídkují v ulicích. Včerejší protesty nepřežilo pět lidí. Na 200 demonstarntů a 100 policistů a hasičů bylo zraněno. Přes 700 většinou opilých demonstrantů bylo zatčeno. Shořelo několik aut. Řádící dav spálil sbírku moderních obrazů v Galerii umění a snažil se prý podpálit i budovu Opery. Lidé v autobusech, kteří byli včera plni rozhořčení a nenávisti ke komunistům, dnes cestují docela tiše a se skloněnou hlavou. Organizátoři včerejších protestů údajně shromažďují své příznivce na okrajích města a jen čekají, až skončí výjimečný stav, aby znovu vtrhli do ulic.

Zdá se, že Mongolsko překročilo vlastní hranici a je z toho trochu zkoprnělé. Nikdo neví, co bude dál, jak tohle skončí. Zdá se těžko k uvěření, že by tenhle výbuch nespokojenosti měly na svědomí jen volby. Vždyť se tu demokraticky volilo už několikrát a demonstrovalo se tu také už několikrát a vždycky tak nějak "sametově". Tak proč?

Nejsem politolog a nejsem schopná vidět ekonomicko-politické souvislosti. Faktem je, že v téhle zemi, kde je průměrná mzda něco přes 200 USD měsíčně, v poslední době velmi výrazně vzrostly ceny, u základních potravin téměř dvojnásobně. Kilo masa stojí už 8 USD, litr mléka téměř 2 USD. S tímhle je těžké vyžít i pro rodinu, kde jsou všichni dospělí zaměstnaní. A v Mongolsku je přitom bez práce hodně lidí. Těsně po volbách zavřela v hlavním městě většina benzínových stanic stojany s kvalitnějším benzínem. Prý se bude zdražovat. A o tolik, že se to za běžného provozu nezvládne.

Lidé byli zkrátka nespokojení už dlouho před volbami. Lze jen doufat, že se političtí vůdci nějak dohodnou a přesvědčí své příznivce, že jako projev divokých mongolských genů včerejší "demonstrace" opravdu stačila. A pak už jen zbývá převědčit národ, že bude líp. No a my zatím budeme dál chodit nakupovat (pokud bude co), jezdit na výlety (pokud bude benzín) a chodit s dětmi na hřiště (pokud bude kam). Jen doufám, že nám na hlavě nepřistane nějaký ten Molotovův koktejl...

Takhle to na místě činu vypadalo dnes ráno, den poté:

Přístup do centra města hlídá i armáda:

Unavení po práci:

Pokud toužítě po podrobnějších informacích:

http://zpravy.idnes.cz/v-mongolsku-byl-kvuli-nasilnostem-po-volbach-vyhlasen-vyjimecny-stav-1ew-/zahranicni.asp?c=A080701_215645_zahranicni_jte

http://www.ceskenoviny.cz/svet/index_view.php?id=321185

http://asiangypsy.blogspot.com/

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7484632.stm

http://www.reuters.com/article/worldNews/idUKSP3149220080702

Autor: Markéta Hrdoušková | středa 2.7.2008 16:05 | karma článku: 24.53 | přečteno: 10091x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Dalibor Kurbel

Zahlcují nás tuny odpadu. Proč jsou lidi taková prasata?

Šest popelnic před barákem. Dvě směsné, ostatní na separovaný odpad. Co myslíte, jaká je šance, že v modré popelnici, určené na papír, najdu pouze a jen papír? Stejně vysoká, jako je míra sebereflexe současného českého prezidenta.

25.8.2019 v 16:39 | Karma článku: 11.31 | Přečteno: 494 | Diskuse

Pavel Liprt

Kostel Luková a postavy v bílých rubáších

Vstupujeme ze sluneční svitu do kostelního šera. Potichu, abychom nerušili postavy sedící v kostelních lavicích nebo stojících opodál. Nemluví. Nedýchají. Oltář ve zdejším kostele také nehledejte, ani mši nečekejte.

25.8.2019 v 15:14 | Karma článku: 11.83 | Přečteno: 221 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kuchař amatér, to je učiněná tragedie

Úkolem dobrovolného kuchaře v létě - zvláště pak na dovolené - je zachránit rodinu před hladověním. Činí tak se vší myslitelnou vlídností a péčí, vždyť člověk s láskou vařící je z definice amatér.

25.8.2019 v 11:33 | Karma článku: 17.22 | Přečteno: 489 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Co by neměl nosit muž po padesátce, když si chce najít partnerku

Představovat si padesátníka jako olysalého zoufalce, kterého v životě nic pěkného nečeká, patří už jen do filmů pro pamětníky.

25.8.2019 v 10:06 | Karma článku: 36.31 | Přečteno: 8549 | Diskuse

Karel Januška

Soudy podle práva

Veřejné diskuze o tom, kdo nahradí poškozeným občanům z H-System újmu na právech, řeší jak ministryně spravedlnosti, tak hlasitě komentuje advokátka Marvanová.

25.8.2019 v 9:18 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 264 | Diskuse
Počet článků 86 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4313

- Máma tří kluků, partnerka, kamarádka, dobrodruh.

- Vzděláním antropoložka, profesí leccos.

- Domovem v Tchai-peji

- Mám ráda svoje děti, manžela, teplou sprchu, kávu s mlékem, večery s knížkou, dlouhý spánek...
Locations of visitors to this page

Najdete na iDNES.cz